DR127D254P18F
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
VIGOR # :
Description
DUAL ROW 1.27MM PITCH 18-PIN FEM
Catalog
Adapter, Breakout Boards
DataSheet
DR127D254P18F PDF
Type Description
Series:Proto-Advantage
Package:Bulk
Part Status:Active
Proto Board Type:Connector to DIP
Package Accepted:1.27mm Header
Number of Positions:18
Pitch:0.050" (1.27mm)
Board Thickness:0.063" (1.60mm)
Material:FR4 Epoxy Glass
Size / Dimension:0.900" L x 0.700" W (22.86mm x 17.78mm)