DR050D254P080
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
VIGOR # :
Description
DUAL ROW 0.5MM PITCH 80-PIN CONN
Catalog
Adapter, Breakout Boards
DataSheet
DR050D254P080 PDF
Type Description
Series:Proto-Advantage
Package:Bulk
Part Status:Active
Proto Board Type:Connector to DIP
Package Accepted:0.5mm Connector
Number of Positions:80
Pitch:0.020" (0.50mm)
Board Thickness:-
Material:FR4 Epoxy Glass
Size / Dimension:4.000" L x 1.200" W (101.60mm x 30.48mm)