F100T200P08
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
VIGOR # :
Description
PITCH CHANGER 1.00 MM TO 2.00 MM
Catalog
Adapter, Breakout Boards
DataSheet
F100T200P08 PDF
Type Description
Series:Proto-Advantage
Package:Bulk
Part Status:Active
Proto Board Type:Plated Through Hole to Plated Through Hole
Package Accepted:-
Number of Positions:8
Pitch:0.039" (1.00mm)
Board Thickness:0.063" (1.60mm)
Material:FR4 Epoxy Glass
Size / Dimension:0.900" L x 0.400" W (22.86mm x 10.16mm)