DR127DR254P16
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
VIGOR # :
Description
DUAL ROW 1.27MM PITCH 16-PIN TO
Catalog
Adapter, Breakout Boards
DataSheet
DR127DR254P16 PDF
Type Description
Series:Proto-Advantage
Package:Bulk
Part Status:Active
Proto Board Type:SMD to DIP
Package Accepted:1.27mm Connector
Number of Positions:16
Pitch:0.050" (1.27mm)
Board Thickness:0.063" (1.60mm)
Material:FR4 Epoxy Glass
Size / Dimension:0.800" L x 0.700" W (20.32mm x 17.78mm)