4C.01.9.012.0050SPA
Manufacturer
Finder Relays, Inc.
VIGOR # :
Description
RLY INTERFACE MOD SPDT 16A 12V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
4C.01.9.012.0050SPA PDF
Type Description
Series:4C
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:DIN Rail
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):16 A
Switching Voltage:440VAC - Max
Coil Current:40 mA
Coil Type:Non Latching
Features:Diode, Lighted Indicator
Termination Style:Screw Terminal
Seal Rating:-
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:8.8 VDC
Must Release Voltage:2.4 VDC
Operate Time:15 ms
Release Time:12 ms
Operating Temperature:-40°C ~ 50°C