T90S1D12-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
VIGOR # :
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
T90S1D12-24 PDF
Type Description
Series:T90
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:24VDC
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):30 A
Switching Voltage:240VAC, 28VDC - Max
Coil Current:36 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:Sealed - Fully
Coil Insulation:Class F
Must Operate Voltage:18 VDC
Must Release Voltage:2.4 VDC
Operate Time:15 ms
Release Time:15 ms
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C