JC2AF-S-DC48V
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 48V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
JC2AF-S-DC48V PDF
Type Description
Series:JC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Socketable
Coil Voltage:48VDC
Contact Form:DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current):10 A
Switching Voltage:250VAC - Max
Coil Current:20.8 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Seal Rating:-
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:38.4 VDC
Must Release Voltage:4.8 VDC
Operate Time:15 ms
Release Time:2 ms
Operating Temperature:-50°C ~ 60°C