HC1-HTM-AC240V-F
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
HC1-HTM-AC240V-F PDF
Type Description
Series:HC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Chassis Mount
Coil Voltage:240VAC
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):10 A
Switching Voltage:250VAC - Max
Coil Current:5 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:Plug In
Seal Rating:-
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:192 VAC
Must Release Voltage:72 VAC
Operate Time:20 ms
Release Time:20 ms
Operating Temperature:-50°C ~ 70°C