HC4-H-AC115V-VDE
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 115V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
HC4-H-AC115V-VDE PDF
Type Description
Series:HC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Socketable
Coil Voltage:115VAC
Contact Form:4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current):5 A
Switching Voltage:250VAC - Max
Coil Current:11.4 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:Plug In
Seal Rating:-
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:92 VAC
Must Release Voltage:34.5 VAC
Operate Time:20 ms
Release Time:20 ms
Operating Temperature:-50°C ~ 70°C