HC4-HP-AC115V
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 115V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
HC4-HP-AC115V PDF
Type Description
Series:HC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:115VAC
Contact Form:4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current):5 A
Switching Voltage:250VAC - Max
Coil Current:11.4 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:-
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:92 VAC
Must Release Voltage:34.5 VAC
Operate Time:20 ms
Release Time:20 ms
Operating Temperature:-50°C ~ 70°C
Contact Material:Silver Nickel (AgNi)
Relay Type:General Purpose
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 120V