BR246-320C2-28V-022
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
VIGOR # :
Description
RELAY
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
BR246-320C2-28V-022 PDF
Type Description
Series:BR246
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Coil Voltage:28VDC
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):10 A
Switching Voltage:208VAC, 28VDC - Max
Coil Current:87.5 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:Plug In
Seal Rating:-
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:18 VDC
Must Release Voltage:5.1 VDC
Operate Time:15 ms
Release Time:15 ms
Operating Temperature:-70°C ~ 125°C