MK3PNV-5-I-AC220
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 220V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
MK3PNV-5-I-AC220 PDF
Type Description
Series:MK
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Socketable
Coil Voltage:220VAC
Contact Form:3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current):10 A
Switching Voltage:250VAC, 250VDC - Max
Coil Current:11 mA
Coil Type:Non Latching
Features:Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Varistor
Termination Style:Plug In, 11 Pin (Octal)
Seal Rating:-
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:176 VAC
Must Release Voltage:66 VAC
Operate Time:20 ms
Release Time:20 ms
Operating Temperature:-10°C ~ 40°C