MRX12-1A71
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
REED RELAY SPST-NO 12V ATEX PLAS
Catalog
Reed Relays
DataSheet
MRX12-1A71 PDF
Type Description
Series:MRX
Package:Tube
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):500 mA
Switching Voltage:200VAC, 200VDC - Max
Coil Current:9 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:Sealed - Fully
Must Operate Voltage:9 VDC
Must Release Voltage:2 VDC
Operate Time:0.5 ms
Release Time:0.2 ms
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Contact Material:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RELAY REED SPST 1A 5V
RELAY REED SPDT 250MA 12V