PRMA2A24
Manufacturer
Coto Technology
VIGOR # :
Description
RELAY REED DPST 500MA 24V
Catalog
Reed Relays
DataSheet
PRMA2A24 PDF
Type Description
Series:PRMA
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:24VDC
Contact Form:DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current):500 mA
Switching Voltage:200VAC, 200VDC - Max
Coil Current:11.2 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:-
Must Operate Voltage:18 VDC
Must Release Voltage:2 VDC
Operate Time:0.5 ms
Release Time:0.5 ms
Operating Temperature:-40°C ~ 80°C
Contact Material:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RELAY REED SPST 500MA 5V
RELAY REED SPST 1A 12V