HM24-1B83-02
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
RELAY REED SPST 3A 24V
Catalog
Reed Relays
DataSheet
HM24-1B83-02 PDF
Type Description
Series:HM
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:24VDC
Contact Form:SPST-NC (1 Form B)
Contact Rating (Current):3 A
Switching Voltage:7500VAC, 7500VDC - Max
Coil Current:24 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:-
Must Operate Voltage:18 VDC
Must Release Voltage:2 VDC
Operate Time:3 ms
Release Time:1.5 ms
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Contact Material:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RELAY REED DPST 500MA 5V
RELAY REED 4PST 500MA 12V
RELAY REED DPST 500MA 5V
SIT1602BC-23-30E-48.000000E
SIT1602BC-23-30E-48.000000E
MEMS OSC XO 48.0000MHZ H/LV-CMOS
SA REFL UV 60X41
S0402-8N2J3C
S0402-8N2J3C
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM
HM24-1B83-02
HM24-1B83-02
RELAY REED SPST 3A 24V