SR4M4110
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
VIGOR # :
Description
RELAY SAFETY 4PST 8A 110V
Catalog
Safety Relays
DataSheet
SR4M4110 PDF
Type Description
Series:SR4, SCHRACK
Package:Tube
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:110VDC
Contact Form:4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
Contact Rating (Current):8 A
Switching Voltage:400VAC - Max
Features:-
Termination Style:PC Pin
Must Operate Voltage:83 VDC
Must Release Voltage:11 VDC
Operate Time:-
Release Time:-
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C