DS2Y-SL2-DC24V
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24VDC
Catalog
Signal Relays, Up to 2 Amps
DataSheet
DS2Y-SL2-DC24V PDF
Type Description
Series:DS2Y
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:24VDC
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):2 A
Switching Voltage:250VAC, 220VDC - Max
Coil Current:7.5 mA
Coil Type:Latching, Dual Coil
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:-
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:16.8 VDC