G6SU2FTRDC4.5
Manufacturer
Waldom Electronics
VIGOR # :
Description
LOW SIGNAL RELAY
Catalog
Signal Relays, Up to 2 Amps
DataSheet
G6SU2FTRDC4.5 PDF
Type Description
Series:G6S
Package:Box
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Coil Voltage:4.5VDC
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):2 A
Switching Voltage:250VAC, 220VDC - Max
Coil Current:22.2 mA
Coil Type:Latching, Single Coil
Features:-
Termination Style:Gull Wing
Seal Rating:-
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:3.38 VDC
Must Release Voltage:-
Operate Time:4 ms
Release Time:4 ms
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Contact Material:Silver (Ag), Gold (Au)
Relay Type:Telecom
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
G2A-432A-N DC100
G2A-432A-N DC100
RELAY GENERAL PURPOSE
NL6EBX-L2-DC3V
NL6EBX-L2-DC3V
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 3VDC
ED2-5NJ
ED2-5NJ
RELAY
SiT9365AC-1E3-30N30.720000X
SiT9365AC-1E3-30N30.720000X
XTAL OSC XO 30.7200MHZ LVPECL
SiT9365AC-2E1-33N62.500000X
SiT9365AC-2E1-33N62.500000X
XTAL OSC XO 62.5000MHZ LVDS