DRA1-CMXE60D10
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 8A 1-60V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
DRA1-CMXE60D10 PDF
Type Description
Series:DRA
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:DIN Rail
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:DC
Voltage - Input:20 ~ 28VDC
Voltage - Load:1 V ~ 60.0 V
Load Current:8 A
On-State Resistance (Max):18 mOhms