SSRK-240A30
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 30A 24-240V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
SSRK-240A30 PDF
Type Description
Series:SSRK
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:DIN Rail
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC
Voltage - Input:90 ~ 280VAC
Voltage - Load:24 V ~ 240.0 V
Load Current:30 A
On-State Resistance (Max):-
Termination Style:Screw Terminal
Package / Case:SSR with Integrated Heat Sink
Supplier Device Package:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
G3VM-201DY1
G3VM-201DY1
MOSFET RELAY
SPF480D25R
SPF480D25R
SSR RELAY SPST-NO 25A 48-660V
D5D10
D5D10
SSR RELAY SPST-NO 10A 0-500V
SSRK-240A30
SSRK-240A30
SSR RELAY SPST-NO 30A 24-240V
SM5402
SM5402
DIODE STD MELF 200V 3A