10LPCV24110
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 110A 20-300V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
10LPCV24110 PDF
Type Description
Series:LPCV
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC, Proportional Control
Voltage - Input:0 ~ 10VDC
Voltage - Load:20 V ~ 300.0 V
Load Current:110 A
On-State Resistance (Max):-
Termination Style:Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)