EZE480A12
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 12A 48-660V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
EZE480A12 PDF
Type Description
Series:EZ
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC, Zero Cross
Voltage - Input:18 ~ 36VAC
Voltage - Load:48 V ~ 660.0 V
Load Current:12 A
On-State Resistance (Max):-
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)