SPF240A25
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 25A 12-280V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
SPF240A25 PDF
Type Description
Series:SPF, PowerFin™
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC, Zero Cross
Voltage - Input:90 ~ 140VAC
Voltage - Load:12 V ~ 280.0 V
Load Current:25 A