LVD75A100H
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 100A 3-75V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
LVD75A100H PDF
Type Description
Series:LVD
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:DC
Voltage - Input:11 ~ 11.5VDC
Voltage - Load:3 V ~ 75.0 V
Load Current:100 A
On-State Resistance (Max):5 mOhms