SRH1-2240
Manufacturer
IndustrialeMart
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 40A 24V-240V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
SRH1-2240 PDF
Type Description
Series:SRH1
Package:Box
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount, DIN Rail
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC, Zero Cross
Voltage - Input:24VAC
Voltage - Load:24 V ~ 240.0 V
Load Current:40 A