SR1-1240-N
Manufacturer
IndustrialeMart
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 40A 24V-240V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
SR1-1240-N PDF
Type Description
Series:SR1
Package:Box
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount or Panel Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC, Zero Cross
Voltage - Input:4 ~ 30VDC
Voltage - Load:24 V ~ 240.0 V
Load Current:40 A