SIR2B20B4
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NC 20A 0-120V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
SIR2B20B4 PDF
Type Description
Series:SIR
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NC (1 Form B)
Output Type:AC, Zero Cross
Voltage - Input:90 ~ 150VAC/DC
Voltage - Load:0 V ~ 120.0 V
Load Current:20 A
On-State Resistance (Max):-
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)