SSRD-240D25R
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 25A 24-280V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
SSRD-240D25R PDF
Type Description
Series:SSRD
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A) x 2
Output Type:AC
Voltage - Input:4 ~ 15VDC
Voltage - Load:24 V ~ 280.0 V
Load Current:25 A
On-State Resistance (Max):-
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)