EZ240A12
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 12A 24-280V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
EZ240A12 PDF
Type Description
Series:EZ
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC, Zero Cross
Voltage - Input:90 ~ 140VAC
Voltage - Load:24 V ~ 280.0 V
Load Current:12 A
On-State Resistance (Max):-
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)