LH1500AABTR
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Opto Division
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 150MA 0-350V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
LH1500AABTR PDF
Type Description
Series:LH1500
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC, DC
Voltage - Input:1.25VDC
Voltage - Load:0 V ~ 350.0 V
Load Current:150 mA
On-State Resistance (Max):20 Ohms
Termination Style:Gull Wing
Package / Case:6-SMD (0.300", 7.62mm)