CMA60110
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 110A 48-660V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
CMA60110 PDF
Type Description
Series:CMA60
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC, Zero Cross
Voltage - Input:90 ~ 140VAC
Voltage - Load:48 V ~ 660.0 V
Load Current:110 A
On-State Resistance (Max):-
Termination Style:Screw Terminal
Package / Case:Hockey Puck
Supplier Device Package:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
LCA110
LCA110
SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
AQV210SZ
AQV210SZ
SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
SSR RELAY SPST-NO 100MA 3-48V
CMA60110
CMA60110
SSR RELAY SPST-NO 110A 48-660V
G201608QTL
G201608QTL
20X16X8 GENESIS GREY COVER, QUAR
10825R
10825R
CUTTER SIDE TPRD RZR FLUSH 5.12"