LH1502BAC
Description
RELAY SPST-NO/NC 150MA 0-350V
DataSheet
LH1502BAC PDF
Type Description
Series:LH1502
Package:Tube
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Circuit:SPST-NO + SPST-NC (1 Form A and B)
Output Type:AC, DC
Voltage - Input:1.26VDC
Voltage - Load:0 V ~ 350.0 V
Load Current:150 mA
On-State Resistance (Max):20 Ohms
Termination Style:Gull Wing
Package / Case:8-SMD (0.300", 7.62mm)