DR4560D60RPJ
Description
SSR RELAY SPST-NO 60A 48-600V
DataSheet
DR4560D60RPJ PDF
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC
Voltage - Input:4 ~ 32VDC
Voltage - Load:48 V ~ 600.0 V
Load Current:60 A
On-State Resistance (Max):-
Termination Style:Spring Terminal
Package / Case:SSR with Integrated Heat Sink
Supplier Device Package:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SSR RELAY SPST-NO 100MA 3-48V
LBB126
LBB126
SSR RELAY SPST-NC 170MA 0-250V
MCBC2450BL
MCBC2450BL
SSR RELAY SPST-NO 50A 180-280V
DR4560D60RPJ
DR4560D60RPJ
SSR RELAY SPST-NO 60A 48-600V
1418JL9
1418JL9
BOX STEEL GRAY 36"L X 24"W
DISPLAY 16SEG 0.8" SGL AMB 18DIP