SSRF-240D25
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 25A 12-280V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
SSRF-240D25 PDF
Type Description
Series:SSRF
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC, Zero Cross
Voltage - Input:3 ~ 15VDC
Voltage - Load:12 V ~ 280.0 V
Load Current:25 A