PVR1300NPBF
Description
TRANSISTOR OUTPUT SSR, 2-CHANNEL
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
PVR1300NPBF PDF
Type Description
Series:PVR, HEXFET®
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Circuit:DPST-NO (2 From A) x 2
Output Type:AC, DC
Voltage - Input:1.2VDC
Voltage - Load:0 V ~ 100.0 V
Load Current:360 mA
On-State Resistance (Max):5 Ohms
Termination Style:PC Pin
Package / Case:16-DIP (0.300", 7.62mm), 10 Leads