DR48D06XR
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 6A 48-600V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
DR48D06XR PDF
Type Description
Series:DR
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:DIN Rail
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC
Voltage - Input:4 ~ 32VDC
Voltage - Load:48 V ~ 600.0 V
Load Current:6 A