SSR-240D50
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 50A 24-280V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
SSR-240D50 PDF
Type Description
Series:SSR
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC, Zero Cross
Voltage - Input:4 ~ 32VDC
Voltage - Load:24 V ~ 280.0 V
Load Current:50 A