HPF240D20R
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 20A 12-280V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
HPF240D20R PDF
Type Description
Series:HPF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:DIN Rail
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC
Voltage - Input:4 ~ 32VDC
Voltage - Load:12 V ~ 280.0 V
Load Current:20 A