PS7200K-1A-E3-A
Manufacturer
CEL (California Eastern Laboratories)
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 200MA 0-40V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
PS7200K-1A-E3-A PDF
Type Description
Series:PS, OCMOS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Surface Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC, DC
Voltage - Input:1.2VDC
Voltage - Load:0 V ~ 40.0 V
Load Current:200 mA
On-State Resistance (Max):2 Ohms
Termination Style:Gull Wing
Package / Case:4-SOP (0.173", 4.40mm)
Supplier Device Package:4-SOP (2.54mm)