DC400A10C
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 1-300V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
DC400A10C PDF
Type Description
Series:PowerPlus DC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:DC
Voltage - Input:90 ~ 140VAC
Voltage - Load:1 V ~ 300.0 V
Load Current:10 A
On-State Resistance (Max):155 mOhms