90CPV240
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 90A 180-280V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
90CPV240 PDF
Type Description
Series:CPV
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC
Voltage - Input:0 ~ 5VDC
Voltage - Load:180 V ~ 280.0 V
Load Current:90 A