A53DP50D
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY 3PST-NO 50A 48-530V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
A53DP50D PDF
Type Description
Series:53TP
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:3PST-NO (3 Form A)
Output Type:AC, Zero Cross
Voltage - Input:90 ~ 280VAC
Voltage - Load:48 V ~ 530.0 V
Load Current:50 A
On-State Resistance (Max):-
Termination Style:Screw Terminal
Package / Case:Module
Supplier Device Package:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MCTC4890KRD
MCTC4890KRD
SSR RELAY SPST-NO 90A 48-530V
CC2450W4VR
CC2450W4VR
SSR RELAY SPST-NO 50A 24-280V
D4808
D4808
SSR RELAY SPST-NO 8A 80-530V
33481111A20050
33481111A20050
CABLE MOD 10P10C PLUG-PLUG 16.4'
A53DP50D
A53DP50D
SSR RELAY 3PST-NO 50A 48-530V
137 7
GRIP WRENCH 7"