MS11-CMX60D10
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 0-60V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
MS11-CMX60D10 PDF
Type Description
Series:MS11-CMX
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:DIN Rail
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:DC
Voltage - Input:5 ~ 10VDC
Voltage - Load:0 V ~ 60.0 V
Load Current:10 A
On-State Resistance (Max):18 mOhms