CTX240D3Q
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 2.5A 24-280V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
CTX240D3Q PDF
Type Description
Series:CTX
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Circuit:SPST-NO (1 Form A) x 4
Output Type:AC, Zero Cross
Voltage - Input:4 ~ 10VDC
Voltage - Load:24 V ~ 280.0 V
Load Current:2.5 A