PVR1300N
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
SSR RELAY DPST-NO 360MA 0-100V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
PVR1300N PDF
Type Description
Series:PVR, HEXFET®
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Circuit:DPST-NO (2 From A) x 2
Output Type:AC, DC
Voltage - Input:1.2VDC
Voltage - Load:0 V ~ 100.0 V
Load Current:360 mA
On-State Resistance (Max):5 Ohms
Termination Style:PC Pin
Package / Case:16-DIP (0.300", 7.62mm), 10 Leads