PS7200K-1A-F3-A
Manufacturer
CEL (California Eastern Laboratories)
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 200MA 0-40V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
PS7200K-1A-F3-A PDF
Type Description
Series:PS, OCMOS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Surface Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC, DC
Voltage - Input:1.2VDC
Voltage - Load:0 V ~ 40.0 V
Load Current:200 mA
On-State Resistance (Max):2 Ohms
Termination Style:Gull Wing
Package / Case:4-SOP (0.173", 4.40mm)
Supplier Device Package:4-SOP (2.54mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
G3VM-W
G3VM-W
SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V