50SST240
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 50A 180-280V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
50SST240 PDF
Type Description
Series:SST
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC
Voltage - Input:3.5 ~ 10VDC
Voltage - Load:180 V ~ 280.0 V
Load Current:50 A
On-State Resistance (Max):-
Termination Style:Quick Connect - 0.187"/0.250"