EZ240D5S
Description
PM SSR 240VAC/5A 3-15VDC
DataSheet
EZ240D5S PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC, Zero Cross
Voltage - Input:3 ~ 15VDC
Voltage - Load:24 V ~ 280.0 V
Load Current:5 A
On-State Resistance (Max):-
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)