SSRMP-240D16
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
VIGOR # :
Description
SSRMP SERES,MINI PUCK,16A,240V A
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
SSRMP-240D16 PDF
Type Description
Series:SSRMP
Package:Box
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC, Zero Cross
Voltage - Input:4 ~ 32VDC
Voltage - Load:24 V ~ 280.0 V
Load Current:16 A
On-State Resistance (Max):-
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)