RMD2H24LA40
Manufacturer
Carlo Gavazzi
VIGOR # :
Description
SSR RELAY DPST-NO 40A 0-240V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
RMD2H24LA40 PDF
Type Description
Series:RMD
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:DPST-NO (2 Form A)
Output Type:AC, Zero Cross
Voltage - Input:24VAC/DC
Voltage - Load:0 V ~ 240.0 V
Load Current:40 A
On-State Resistance (Max):-
Termination Style:Screw Terminal
Package / Case:Module
Supplier Device Package:Module
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SSR RELAY SPST-NO 2A 12-275V
RELAY SSR SPST-NO
SSR RELAY SPST-NO 2A 3-33V
BC-5UG030M
BC-5UG030M
CABLE MOD 8P8C PLUG-PLUG 9.84'
27313
KIT ROBOT PENGUIN RED ANODIZED
PL8903T
PL8903T
FIXED IND 2.7UH 9A 7.3 MOHM SMD
RMD2H24LA40
RMD2H24LA40
SSR RELAY DPST-NO 40A 0-240V